Vážená pani prezidentka Slovenskej republiky,
obraciame sa na Vás ako na najvyššiu ústavnú činiteľku; sme si síce vedomí
obmedzených právomocí prezidenta Slovenskej republiky v systéme orgánov verejnej moci, avšak autorita Vášho úradu i Vaša osobná by nám mohla byť nápomocná.
Obyvatelia Ružomberka i jeho okolia, ako aj širšia kultúra verejnosť sú už niekoľko
desaťročí traumatizovaní stavom kaštieľa sv. Žofie, jednej z najvýznamnejších pamiatok v našom regióne. Kaštieľ sv. Žofie, postavený na sútoku riek Váh a Revúca, je vzhľadom na prvú písomnú zmienku z roku 1397 jedným z najstarších kaštieľov na území Slovenska.
Jeho poloha na križovatke dôležitých európskych ciest E 77 (S – J) a E 50 (Z – V) ho predurčila navýznamnú úlohu nielen v dejinách Liptova, ale aj celého Uhorska, pretože ako súčasťlikavského (neskôr likavsko-hrádockého) panstva hral významnú úlohu pri formovaní stredoeurópskeho politického priestoru.
Napriek tomuto významu kaštieľ začal od deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia chátrať. Namiesto toho, aby sa našlo dostatok vôle a prostriedkov na dôstojnú rekonštrukciu, ho mesto Ružomberok v roku 2002 predalo súkromnému subjektu, ktorý jednu jeho časť zbúral a na jej mieste vybudoval priestor pre hypermarket Hypernova, čo je vzhľadom na status kaštieľa ako národnej kultúrnej pamiatky nepochopiteľné. Druhá časť kaštieľa mala byť využívaná na verejné účely, ale dodnes sme sa toho nedočkali. Od tých čias sa ružomberský kaštieľ sv. Žofie dostal do frazeológie ako príklad barbarskej devastácie významnej kultúrnej pamiatky.
Táto situácia sa do dnešných čias nezmenila. Súčasný vlastník stavby začal
s rekonštrukciou bývalej Hypernovy, zvyšnú časť kaštieľa chce prestavať na byty v štýle, ktorý obsahovo popiera charakter renesančnej stavby a jej prístupnosti pre verejnosť. Tým by došlo k definitívnemu zániku kaštieľa a nezhojiteľnej rane na duši obyvateľov nášho regiónu. Napriek skeptickému názoru verejnosti a zatiaľ neprejavenej ochote mesta túto situáciu riešiť sa s týmto stavom nechceme zmieriť. Sme presvedčení, že spoluprácou súkromného a verejného sektora je možné kaštieľ zachrániť a dostať do pôvodnej podoby. Peniaze na jeho kúpu a obnovu nemáme, ale pri ochote orgánov územnej samosprávy
a štátu, podnikateľského i tretieho sektora by bolo možné kaštieľ odkúpiť, obnoviť
a zmysluplne využívať. Rešpektujeme vlastnícke právo súčasného vlastníka stavby, ale myslíme si, že by mu mesto v spolupráci so štátom mohlo ponúknuť iný vhodný objekt, kdeby mohol svoj podnikateľský zámer realizovať bez toho, aby došlo
k zničeniu národnej kultúrnej pamiatky.
Súčasní predstavitelia mesta Ružomberok túto situáciu zdedili, ale doposiaľ
neprejavili snahu ju vyriešiť v prospech obnovy do pôvodnej podoby. Preto sa obraciame na Vás, vážená pani prezidentka, aby ste silou svojej autority pomohli vyriešiť tento dlhotrvajúci problém. Svojím prispením môžete výrazne pomôcť urýchlenému riešeniu, vhodnému tak pre vlastníka kaštieľa, ako aj zachraňujúcemu kultúrne dedičstvo Slovenskej republiky.
Na záver Vám chceme popriať všetko dobré pri vykonávaní Vášho náročného úradu,
aby sa Vám darilo vnášať zmierenie do našej čoraz znesvárenejšej spoločnosti.
S úctou nižšie podpísaní, ktorí sa snažia o záchranu vzácnej stredovekej kultúrnej
pamiatky.
JUDr. Ján Bartánus, advokát
Ing. arch. Martin Bišťan, architekt
Mgr. Peter Dvorský, historik
doc. Ing. Peter Jančura, PhD., krajinár
Mgr. A. Richard Kalmár, architekt
Mgr. Silvia Kaščáková, PhD., poetka
Ing. arch. Vavrinec Kendera, architekt
Tomáš Jacko, PhD., vysokoškolský pedagóg
Ing. Pavol Lajčiak, informatik
Mgr. Rastislav Molda, PhD., historik
Mgr. Marta Pincelová, pedagogička
JUDr. Peter Svrček, advokát
Ing. Jakub Urban, IT špecialista
PaedDr. Jozef Zentko, PhD., vysokoškolský pedagóg
*
Na vedomie:
mesto Ružomberok
Žilinský samosprávny kraj
Krajský pamiatkový úrad Žilina
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
FORESPO REALITY 21 a.s.
MG DEVELOPMENT EPSILON a.s.
*List podpísalo spolu 35 signatárov z rôznych odborov: právnici, architekti, umelci, historici, IT špecialisti, pedagógovia.